اخبار اجتماعیاخبار اقتصادی

مالیات نقل و انتقال ملک با چه کسی است؟

مالیات نقل و انتقال ملک بر اساس ارزش معاملاتی ملک (که توسط اداره دارایی تعیین می‌شود) محاسبه می‌شود. این ارزش ممکن است متفاوت از قیمت واقعی فروش ملک باشد و معمولاً درصدی از این ارزش به عنوان مالیات در نظر گرفته می‌شود.

مالیات نقل و انتقال ملک در ایران باید توسط فروشنده ملک پرداخت شود. این مالیات به عنوان بخشی از هزینه‌های مربوط به فروش و انتقال مالکیت ملک در نظر گرفته می‌شود و توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اخذ می‌شود.

طبق ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم در ایران، «نقل و انتقال قطعی املاک به ماخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد و همچنین انتقال حق واگذاری محل به مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات است.» چنانچه برای مورد معامله ارزش معاملاتی تعیین نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیک‌ترین محل مشابه مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک خواهد بود. همچنین حق واگذاری محل از نظر این قانون عبارت است از حق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت تجاری محل. گفتنی است که برابر ماده ۱۱ قانون تشویق احداث و عرضه واحد‌های مسکونی استیجاری، کلیه واحد‌های مسکونی دارای زیربنای مفید صد و بیست مترمربع و کمتر که به‌منظور سکونت اجاره داده می‌شوند، از پرداخت ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد اجاری معاف هستند و مشمول بدهی مالیاتی نقل و انتقال ملک نمی‌شوند. در زیر به چند نکته مهم در این خصوص اشاره می‌شود:

محمد

هر روز زندگی، امیدی جدید برای داشتن تجربه‌ای نو و جذابه. از لحظه به لحظه زندگیت لذت ببر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا